piątek, 15 marca 2013

KEYLOGGER SPRZĘTOWY


Obecnie na rynku mamy kilka rodzajów keyloggerów sprzętowych. Sklepy internetowe oferują w coraz większych ilościach, jednocześnie wyścigają się niższymi cenami.
Najbardziej popularny w rzędzie keyloggerów sprzętowych to keylogger USB. Gdzie najlepiej go umieścić? Standardowo podłączony jest bezpośrednio do klawiatury lub po prostu jest w nią wbudowany. Keylogger USB zapisuje w inteligentny sposób każdy ruch na klawiaturze rozpoznając nie tylko wystukiwane litery, ale również klawisze funkcyjne i komendy wyciskane w zestawie kilku przycisków. Urządzenie nie można wykryć, gdyż nie działa jako program czy aplikacja, a jest oddzielną formą przy komputerze. Automatycznie są zapisywane na nim wszystkie informacje, które nie ulegają skasowaniu po wyłączeniu komputera. Fenomen, dzięki któremu keylogger USB może działać samodzielnie, polega na posiadaniu własnego procesora. Ponadto, gdy mały sprzęt jest podłączony do klawiatury, nie koliduje z pracą komputera. Znaczy to tyle, że nie ingeruje w pracę systemu, procesora, konfigurację sprzętową i oprogramowanie. Przy ewentualnym zawieszeniu się PC’ta lub notebooka, keylogger sprzętowy działa nadal bez zarzutów.
Ze względu na budowę, keylogger USB dzielimy na zbudowany w klawiaturę lub przyłączony do klawiatury. Pierwsze z danych klawiatur produkuje firma Logisteam. Marka ma atest, pozwolenie i jest zgodna z wymogami CE. Gdy przyjrzymy się tej klawiaturze, nie różni się ona w żaden sposób od normalnej klawiatury innych producentów.
Inny rodzaj tych produktów to malutkie urządzenia wielkości baterii paluszka, które podpina się pod klawiaturę.

Jak odczytywać dane, które zapisał keylogger sprzętowy? Czynność należy do zdecydowanie prostych. Nie potrzebne jest żadne specjalne oprogramowanie. Należy otworzyć obojętnie jaki edytor tekstowy, na przykład Notatnik czy Word i wpisać unikatowe hasło. W zamian otrzymujemy całe menu z dostępem do wszystkich opcji.

1 komentarz: